OTOPARK YAZILIMLARI

Otopark Yönetim Sistemleri

Hızlı ve pratik otopark geçiş kontrolünü sağlayan otopark yönetim sistemleri, otomobilinizi durdurmanıza, kart aramanıza son verecek. Üniversite ve okul otoparklarında, işyerinde, site ve apartman otoparklarında, hastane ve kamu binalarında en ideal çözümü sunan otopark yönetim sistemleri, farklı hizmet alanlarına göre çeşitlendirilmektedir.

 Bunlar;

 - Ücret biletli otopark sistemi: Otopark giriş ve çıkış alanlarını kontrol eden bu sistem, geçişi hızlandıracak bir üründür.

- Biletli plaka tanımalı otopark sistemi: Araçların plakalarının yetkilendirildiği bu sistemde sadece tanımlı araçlar biletli sistemle geçiş iznine sahip olmaktadır.

- Plaka tanıma ücretlendirme sistemi: Plaka tanımlamasına sahip olan araçların geçişine izin veren bu sistem sayesinde geçişlerin güvenliği sağlanabilecek ve geçiş hızı daha sistematik olacaktır.

- Otomatik ödeme istasyonlu sistem: Otopark ücretinin sürücü tarafından otomatik olarak yapılmasına imkan tanıyan bu sistem geçiş hızını arttıracak ürünlerden biridir.

Yalnızca yetkili araçların giriş yapmasına imkan tanıyan otopark bilet sistemi, plaka tanıma sistemi gibi tüm araç geçiş sistemleri otopark giriş çıkışlarının daha güvenilir olmasını sağlayacaktır. Zamandan ve maliyetten tasarruf ettiren bu sistemler aynı zamanda dayanıklıdır.

Araçların doğru yönlendirilmesi, çevre trafiğini kontrol etmek, güvenliği sağlamak, giriş ve çıkış hızını arttırmak gibi amaçlar için kullanılabilen otopark plaka tanıma sistemi, son teknolojiyi kullanan yenilikçi ve kalıcı çözümler sunar.

Trafik ve otopark talebinin yönetilmesi için gerekli olan bu sistemler koordinasyonu sağlayacak ve işletmeler için avantajlı olacaktır. İşletme karakterine uygun olarak seçilen otopark yönetim sistemleri sayesinde zamandan tasarruf edebilirsiniz.

 Otopark ve Bariyer Sistemleri

Otopark bariyer sistemleri, otoparklarda güvenliği, düzeni ve takibi sağlamak amacıyla kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler ve ürünler ile otoparklardaki güvenliği arttırabilir, düzenli ve sorunsuz geçişler ile yabancı araçlara karşı önlem alınabilir. Genel olarak açık ve kapalı otoparklar dışında araç trafiğinin olduğu her yerde kullanılabilen otopark ve bariyer sistemleri ile işletmelere çalışma alanlarında verimliliği arttırma ve iş yükünü hafifletecek çözümler sunmaktayız.

Plaka Tanımalı Geçiş Sistemi

Plaka tanıma sistemi kısaca PTS olarak bilinmektedir. Sistemin amacı kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak ve yüksek güvenlik sağlamaktır. Plaka tanıma sisteminin en çok tercih edildiği yerler siteler, özel otoparklar, rezidanslar, iş merkezleri ve devlet kurumlarıdır. Bir kamera ile plakanın tespit edilmesi, plaka tespit edildikten sonra plakanın yorumlanması ve yorumlanan karakterlerin sistem tarafından onaylanmasıdır. Plaka tanıma sistemleri online çalışan ve sürekli bir bilgisayara ihtiyaç duyan sistemlerdir.

(HGS-OGS) Otomatik Hızlı Geçiş Sistemi

OGS geçiş sistemleri gerek sitelerde gerek iş yerlerinde gerekse özel otopark alanlarında kullanılmak amacıyla tasarlanmış üst düzey kontrol sistemidir. OGS otopark geçiş sistemleri sayesinde otoparkınızın yabancı araçlar tarafından işgal edilmesini önler giriş – çıkış yapan araçların program aracılığıyla bilgilerini toplar raporlar bu bilgileri uzun zaman saklamanızı sağlarsınız. OGS otopark geçiş sistemlerinin en dikkat çekici özelliği ise kumanda ve anahtarlık gibi materyallere ihtiyaç duymadan otopark sisteminizin sizi tanıması ve beklemeden geçiş yapmanızı sağlamasıdır.

Dolu – Boş Göstergeli Otopark Sistemi

Otopark Yönlendirme Sistemi, otopark içerisinde sürücülerin vakitlerini ve yakıtlarını gereksiz yere dolanarak harcamamaları için tasarlanmıştır. Sürücünün bulunduğu yerden başlayarak en uygun park yerine ulaşana kadar dinamik yön gösterme okları, boş park yeri sayı ekranları ve her park yerinin üzerinde asılı duran kırmızı ve yeşil park yeri durum ışıkları ile yol gösteren akıllı bir otopark yönlendirme sistemidir.

 

Otoparkların kontrolü için geliştirilmiş sistemlerdir. Amaç otoparkı bilgisayarlı görme teknolojisini kullanarak yönetmektedir. Bilgisayarlı görme computer vision kısaltması olan CV olarak yazılmaktadır.

Bilgisayar çeşitli algoritmalar kullanarak dijit görüntüyü veriye çevirir. Otopark sistemleri donanım ve yazılımların bir araya gelmesiyle oluşur.

Kameralı otopark sistemleri veya kameralı otopark otomasyonları bilgisayarlı görme sistemlerinden olduğu için yüksek oranda olsa da yüzde yüz başarıya sahip değildir.

Bundan dolayı mutlaka operatör tarafından kullanılmaları gerekir. Bu sistemler network teknoloji sine sahip yüksek çözünürlüklü kameralar ile entegre olarak çalışmaktadır.

Kameralı otopark sistemleri için kullanılan bilgisayarlar işlem yoğunluğundan dolayı hızlı donanımlara sahip olmalıdır. Her kamera saniyede 15 Frame ile 30 Frame görüntü oluşturur. Bilgisayar her kameradan saniyede 25 adet gelen görüntüyü almalı çeşitli filtrelerden geçirerek nesne algılama veya karakter tanıma işlemlerini yapar.

Kameralı otopark sistemi yazılımları görüntü işleme için yüksek seviyede matematik işlemleri kullanan algoritmalar ile çalışır. Yeni nesil görüntü işleme teknolojileri yaklaşık yüzde 90 ve üzeri bir başarıya sahiptir.

Kameralı otopark sistemi olan plaka tanıma sistemi de yüzde 98 başarı ile çalışmaktadır. Kameralı plaka tanıma sistemi yazılımı plaka okuma için minimum 640×480 piksel ve saniyede 15 Frame görüntü ye ihtiyaç duyar.

Kameralı plaka okuma sistemi ilk olarak araç plakası nı görüntüyü işleyerek tespit eder.

Kameralı plaka tanıma sistemi görüntüden plaka tespiti için köşe bulma ve karakter tespiti gibi algoritmalar kullanır. Kameralı plaka okuma sistemi gece ve gündüz her hava şartında doğru donanım kullanımı ile aynı oranda sonuç vermektedir.

Kamera üzerinden plaka okuma için araç plakası tespitinden sonra optik karakter tanıma teknolojisi kullanarak plaka sayı ve karakterleri okunur. Okunan bilgiler kayıtlı plakalar ile karşılaştırır ve eğer kayıtlı ise otopark kapısını açar. Eğer karaliste de olan araç plakası okunmuş ise sistem sesli ve yazılı alarm üreterek operatörü uyarır.

Kameralı otopark sistemi ücretli otoparkların yönetimi için de kullanılmaktadır. Ücretli otopark plaka okuma sistemi araç tespiti için otomatik plaka okuma sistemi yanında loop araç dedektörü de kullanılmaktadır.

Loop dedektör araç geçiş noktasına belli bir boyutta gömülmüş elektrik kabloları dan manyetik alan oluşturarak manyetik alandan geçen yüksek kütleli metallerin manyetik alanı bozması ile araçların tespitini yapmaktadır. Loop dedektör araç tespiti ile üzerinde bulunan rölelerden 2 saniyelik tetik vermektedir.

Kameralı ücretli otopark sistemi sınırsız abone plakası tanımlayabilme özelliğine sahiptir. Abone plakaları belli tarih aralığında yetkilendirilebilmektedir. Abone otopark giriş ve çıkış zamanlarının raporunu yazdırabilmeli ve excell dosyasına aktarabilmelidir.

Kameralı otopark sistemi montaj ve servisi elektrik elektronik ve yazılım bilgisine sahip ekipler tarafından yapılmalıdır. Montaj işleminden önce tüm olasılıkların düşünüldüğü keşif ve projelendirme çalışmaları yapılmalıdır.

Kameralı otopark sistemi fiyatları yetkili satıcı ve bayilerden teklif olarak alınmalıdır. Teklif alınan sistemin firmasının mutlaka üretici firma tarafından onaylanmış bayi olmalıdır. Teknik destek talepleri bayi veya üretici ile iletişime geçerek alınabilmelidir.